Mezoterapi

Dr. Michel Pistor 1952 yılında mezoterapi tekniğini Fransa?da ortaya çıkarmıştır. Bu teknik 1987 yılında Fransız Tıp Akademisi tarafından geleneksel tıbbın kapsamında olması gereken bir tedavi metodu olarak onaylanmıştır. Halen Fransa?da 15.000?in üzerinde hekim tarafından uygulanmakta ve 60.000 kadar hasta her gün bu yöntemle tedavi görmektedir.
Mezoterapi Fransa?da Tıp fakültelerinde müfredat dahilinde, ders olarak okutulmaktadır. Spor travmatolojisinde eğitim programının rehber derslerinden biri haline gelmiştir.
Bu metot başta Avrupa ülkeleri olmak üzere, Brezilya, Arjantin, Kolombiya gibi Güney Amerika ülkeleri ve ABD?den, Tunus, Cezayir gibi Kuzey Afrika ülkelerine ve başta Güney Kore olmak üzere uzak doğu ülkelerine kadar dünyada birçok ülkede başarıyla uygulanmaktadır.
Mezoterapi, bir ilaçla tedavi tekniğidir. Bu tedavi mezoterapi konusunda lisansı olan hekimler tarafından tatbik edilmelidir. Bu teknik belirli biyolojik amaçlar için mesodermi uyaran maddelerin deri içine enjeksiyonu esasına dayanır. Bizler mümkün olduğunca doğal bitki özlerini, bazı geleneksel ilaçları ve yardımcı maddeleri kullanmaktayız.
Örneğin, selülit yağ dokusu ve lenf dolaşımındaki sorundan kaynaklanan bir problem olduğundan, tedavisinde bu yüzden bir damar genişletici, lenf dolaşımı ve drenajı destekleyici bir stimülatör ve lipolitik etkili ilaç karışımı kullanılır. Çeşitli ilaç karışımlarının kullanıldığı diğer bir örnek ise saç dökülmesi konusudur. Kadın ve erkekte saç dökülmesi birçok faktöre bağlıdır. Bu tür bir problemde mezoterapi uygulama tarzı, bu nedenlerden ötürü besleyici unsurları, damar genişleticileri ve androjen hormon salgısını regüle edici maddeleri içeren kimyasal kombinasyonları kapsar.

Estetik Tıpta Mezoterapi

Birçok mezoterapist, bu terapinin ciltte güzelleşme etkisinin belirginliği nedeniyle, çalışmalarını özellikle estetik alanda yaparlar. Cilt mezoterapi ile çok başarılı bir şekilde tedavi edilebilir. Kırışıklıklar ve selülit problemi mezoterapiye çok iyi cevap veren sorunlardır. Estetik Tıpta Mezoterapi Endikasyonlarını Aşağıdaki Şekilde Sıralıyabiliriz;
  • Selülit & Bölgesel İncelme
  • Cilt Kırışıkları
  • Saç Dökülmeleri
  • Akne
  • Strialar (Erken Evre)
  • Telenjektaziler
  • Ameliyat Skarları (Erken Evre)

Bilgi! Sayfamızda bulunan tüm bilgiler, bilgilendirme amaçlı olup, herhangi bir danışan üzerinde etkili olacağı anlamına gelmemektedir.